Skip to content

7 Phyllis CourtWayne, NJ 07470

Built 1981

Last Sale Price
$730,000
Last Sale Date
Sep 28, 2023

Property Information

Block2421
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,098
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$136,000
56%
Improvement Value:$108,600
44%
Total Assessment$244,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,544+5.9%
2024$13,736-0.6%
2023$13,815+0.4%
2022$13,754+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$730,000

To:

Sq Ft2,098DeedBook 4598, Page 209

Property Sale

Sale
$258,000
DeedBook D 133, Page 278

Property Built

Built

Year Built: 1981