Skip to content

29 Debbie CourtWayne, NJ 07470

Built 1964

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Sep 13, 2018

Property Information

Block2422
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,226
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,200
53%
Improvement Value:$111,500
47%
Total Assessment$239,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,253+4.0%
2024$13,706+1.2%
2023$13,538+0.4%
2022$13,478+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$480,000

To:

Sq Ft2,226DeedBook 3420, Page 7

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 1238, Page 137

Property Built

Built

Year Built: 1964