Skip to content

51 Monterey DrWayne, NJ 07470

Built 1964

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Aug 13, 2001

Property Information

Block2425
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,864
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$122,500
41%
Improvement Value:$176,200
59%
Total Assessment$298,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,761+4.0%
2024$17,080+1.2%
2023$16,871+0.4%
2022$16,796+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

To:

Sq Ft2,864DeedBook 349, Page 191

Property Built

Built

Year Built: 1964