Skip to content

38 Kime AveWayne, NJ 07470

Built 1959

Last Sale Date
Jan 4, 2016

Property Information

Block2425
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage---
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,700
52%
Improvement Value:$86,300
48%
Total Assessment$180,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,703+4.0%
2024$10,292+1.2%
2023$10,166+0.4%
2022$10,121+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1959