Skip to content

25 Monterey DrWayne, NJ 07470

Built 1964

Last Sale Date
Jan 4, 2016

Property Information

Block2426
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,900
59%
Improvement Value:$85,100
41%
Total Assessment$208,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,118+4.1%
2024$11,643+1.3%
2023$11,498+0.5%
2022$11,446+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1964