Skip to content

33 Monterey DrWayne, NJ 07470

Built 1964

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 19, 2019

Property Information

Block2426
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,268
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,000
44%
Improvement Value:$154,500
56%
Total Assessment$275,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,381+4.0%
2024$15,753+20.9%
2023$13,030+0.4%
2022$12,972+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

Sq Ft1,932DeedBook 2336, Page 171Recorded7/9/2013

Property Sale

Sale
$388,000
DeedBook 312, Page 212

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook S 129, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 1964