Skip to content

7 Knight RdWayne, NJ 07470

Built 1967

Last Sale Price
$855,000
Last Sale Date
Jul 22, 2025

Property Information

Block2430
Lot20
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,882
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$119,300
56%
Improvement Value:$95,600
44%
Total Assessment$214,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,778+4.0%
2024$12,288+1.2%
2023$12,138+0.4%
2022$12,084+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$855,000

To:

Sq Ft1,882DeedBook 4939, Page 197

Property Sale

Sale
$449,000

To:

Sq Ft1,882DeedBook 3689, Page 264

Property Sale

Sale
$440,000

To:

DeedBook 2010, Page 217

Property Built

Built

Year Built: 1967