Skip to content

515 Black Oak Ridge RdWayne, NJ 07470

Built 1826

Last Sale Date
Mar 3, 2023

Property Information

Block2430
Lot28
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,544
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,600
49%
Improvement Value:$95,400
51%
Total Assessment$188,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,178+4.0%
2024$10,750+1.2%
2023$10,618+0.4%
2022$10,571+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1826