Skip to content

1945 Route 23Wayne, NJ 07470

Commercial

Last Sale Price
$1,200,000
Last Sale Date
Jul 23, 2012

Property Information

Block2432
Lot3

Zoning---
Sq Footage9,391
Acreage1.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$700,000
61%
Improvement Value:$439,400
39%
Total Assessment$1,139,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$67,749+4.0%
2024$65,151+1.2%
2023$64,353+0.4%
2022$64,068+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,200,000

To:

Sq Ft9,391DeedBook 2203, Page 128

Property Sale

Sale
$2,700,000
DeedBook 1453, Page 218

Property Sale

Sale
$349,000
DeedBook 304, Page 110