Skip to content

2204 Hamburg TpkeWayne, NJ 07470

Commercial

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Aug 9, 2001

Property Information

Block3517
Lot60
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map PageCH91

Building Details

Building Class---
DescriptionWAYNE SUBARU
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage8,760
Acreage0.93

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$293,000
49%
Improvement Value:$309,400
51%
Total Assessment$602,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,819+4.0%
2024$34,445+1.2%
2023$34,024+0.4%
2022$33,873+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$850,000

To:

Sq Ft8,760DeedBook 287, Page 165