Skip to content

4 Raleigh LaneWayne, NJ 07470

Built 1962

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Jul 24, 2020

Property Information

Block2500
Lot20
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,619
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$144,200
42%
Improvement Value:$201,900
58%
Total Assessment$346,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,579+4.0%
2024$19,790+1.2%
2023$19,548+0.4%
2022$19,461+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

To:

Sq Ft2,619DeedBook 4122, Page 63

Property Sale

Sale
$699,900

From:

To:

Sq Ft2,057DeedBook 2991, Page 160Recorded2/2/2017

Property Built

Built

Year Built: 1962