Skip to content

44 Tilghman DrWayne, NJ 07470

Built 1962

Last Sale Date
Oct 6, 2017

Property Information

Block2500
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,899
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,400
60%
Improvement Value:$96,700
40%
Total Assessment$241,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,336+4.0%
2024$13,786+1.2%
2023$13,617+0.4%
2022$13,557+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,899DeedBook 3146, Page 246Recorded9/20/2017

Property Built

Built

Year Built: 1962