Skip to content

34 Ridgeview TerrWayne, NJ 07470

Built 1952

Last Sale Date
Jun 2, 2014

Property Information

Block3305
Lot48
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,901
Acreage1.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,500
45%
Improvement Value:$133,900
55%
Total Assessment$243,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,473+4.0%
2024$13,918+1.2%
2023$13,747+0.4%
2022$13,686+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$544,000

From:

To:

Sq Ft1,901DeedBook 2385, Page 9Recorded10/18/2013

Property Sale

Sale
$327,000
DeedBook I 166, Page 130

Property Built

Built

Year Built: 1952