Skip to content

28 Furman DrWayne, NJ 07470

Built 1962

Last Sale Price
$254,500
Last Sale Date
Nov 26, 1997

Property Information

Block2501
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,700
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$144,400
59%
Improvement Value:$100,300
41%
Total Assessment$244,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,550+4.0%
2024$13,992+1.2%
2023$13,821+0.4%
2022$13,759+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$254,500

To:

Sq Ft1,700DeedBook 154, Page 342

Property Built

Built

Year Built: 1962