Skip to content

44 Furman DrWayne, NJ 07470

Built 1962

Last Sale Price
$138,000
Last Sale Date
Jun 17, 1985

Property Information

Block2501
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,976
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$144,400
54%
Improvement Value:$120,600
46%
Total Assessment$265,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,507+4.1%
2024$14,903+1.3%
2023$14,717+0.5%
2022$14,651+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$138,000

To:

Sq Ft1,976DeedBook 114, Page 460

Property Built

Built

Year Built: 1962