Skip to content

11 Mckernan CourtWayne, NJ 07470

Built 1965

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Mar 1, 2006

Property Information

Block2503
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,384
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$145,200
54%
Improvement Value:$121,500
46%
Total Assessment$266,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,858+4.0%
2024$15,250+1.2%
2023$15,063+0.4%
2022$14,997+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000

To:

Sq Ft2,384DeedBook 1190, Page 248

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook C 164, Page 192

Property Built

Built

Year Built: 1965