Skip to content

12 Mckernan CourtWayne, NJ 07470

Built 1967

Last Sale Price
$531,000
Last Sale Date
Jul 16, 2019

Property Information

Block2503
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,076
Acreage0.31

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$141,400
55%
Improvement Value:$117,400
45%
Total Assessment$258,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,388+4.0%
2024$14,798+1.2%
2023$14,617+0.4%
2022$14,552+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$531,000

To:

Sq Ft2,076DeedBook 3622, Page 240

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook D 134, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1967