Skip to content

33 Furman DrWayne, NJ 07470

Built 1962

Last Sale Date
Jan 4, 2016

Property Information

Block2504
Lot19
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,400
59%
Improvement Value:$100,400
41%
Total Assessment$244,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,556+4.0%
2024$13,998+1.2%
2023$13,826+0.4%
2022$13,765+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1962