Skip to content

15 Webster DrWayne, NJ 07470

Built 1972

Last Sale Price
$715,000
Last Sale Date
Aug 13, 2021

Property Information

Block2508
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,507
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$137,200
45%
Improvement Value:$166,600
55%
Total Assessment$303,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,064+4.0%
2024$17,371+6.8%
2023$16,261+0.4%
2022$16,189+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$715,000

To:

Sq Ft2,507DeedBook 4140, Page 157

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook O 132, Page 547

Property Built

Built

Year Built: 1972