Skip to content

10 Furman DrWayne, NJ 07470

Built 1963

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Jun 22, 2022

Property Information

Block2502
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,447
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$144,400
54%
Improvement Value:$123,000
46%
Total Assessment$267,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,900+4.0%
2024$15,290+1.2%
2023$15,103+0.4%
2022$15,036+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$725,000

To:

Sq Ft2,447DeedBook 4401, Page 210

Property Sale

Sale
$490,000
DeedBook 2310, Page 52

Property Sale

SaleMulti
$300,000
DeedBook F 134, Page 540

Property Built

Built

Year Built: 1963