Skip to content

60 Knight RdWayne, NJ 07470

Built 1967

Last Sale Price
$264,000
Last Sale Date
May 18, 1995

Property Information

Block2512
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,028
Acreage0.44

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$125,200
49%
Improvement Value:$129,700
51%
Total Assessment$254,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,156+4.0%
2024$14,575+1.2%
2023$14,397+0.4%
2022$14,333+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$264,000

To:

Sq Ft2,028DeedBook 140, Page 173

Property Built

Built

Year Built: 1967