Skip to content

67 Brighton TerrWayne, NJ 07470

Built 1963

Last Sale Price
$790,000
Last Sale Date
Apr 3, 2024

Property Information

Block2512
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,140
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,000
54%
Improvement Value:$103,800
46%
Total Assessment$224,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,367+4.0%
2024$12,854+1.2%
2023$12,697+0.4%
2022$12,641+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$790,000

To:

Sq Ft2,140DeedBook 4711, Page 1

Property Sale

Sale
$418,000

From:

To:

Sq Ft2,140DeedBook 2610, Page 1Recorded4/6/2015

Property Built

Built

Year Built: 1963