Skip to content

8 Nathan WayWayne, NJ 07470

Built 1963

Last Sale Price
$810,000
Last Sale Date
Jul 10, 2024

Property Information

Block2515
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,130
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$122,800
53%
Improvement Value:$109,500
47%
Total Assessment$232,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,813+4.0%
2024$13,283+1.2%
2023$13,120+0.4%
2022$13,062+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$810,000

To:

Sq Ft2,130DeedBook 4742, Page 191

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 305, Page 181

Property Built

Built

Year Built: 1963