Skip to content

3 Wendt LaneWayne, NJ 07470

Built 1949

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Oct 5, 2021

Property Information

Block2515
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,095
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,300
54%
Improvement Value:$104,400
46%
Total Assessment$224,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,361+4.0%
2024$12,848+1.2%
2023$12,691+0.4%
2022$12,635+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

To:

Sq Ft2,095DeedBook 4152, Page 186

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook W 156, Page 338

Property Built

Built

Year Built: 1949