Skip to content

4 Wendt LaneWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jun 12, 2020

Property Information

Block2516
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,256
Acreage0.47

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$126,500
61%
Improvement Value:$80,200
39%
Total Assessment$206,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,290+4.0%
2024$11,819+1.2%
2023$11,674+0.4%
2022$11,623+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

To:

Sq Ft1,256DeedBook 3810, Page 101

Property Built

Built

Year Built: 1960