Skip to content

14 Wendt LaneWayne, NJ 07470

Built 1955

Last Sale Price
$299,900
Last Sale Date
Jan 15, 2021

Property Information

Block2516
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,295
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$109,400
57%
Improvement Value:$81,600
43%
Total Assessment$191,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,357+4.0%
2024$10,921+1.2%
2023$10,788+0.4%
2022$10,740+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$299,900

To:

Sq Ft2,295DeedBook 3965, Page 257

Property Built

Built

Year Built: 1955