Skip to content

95 Fieldstone PlaceWayne, NJ 07470

Built 1964

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Dec 20, 2024

Property Information

Block2518
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,932
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,600
53%
Improvement Value:$107,900
47%
Total Assessment$229,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,646+4.0%
2024$13,123+1.2%
2023$12,962+0.4%
2022$12,905+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$900,000

To:

Sq Ft1,932DeedBook 4828, Page 138

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,932DeedBook 3425, Page 79Recorded10/11/2018

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook Z 128, Page 330

Property Built

Built

Year Built: 1964