Skip to content

109 Longport RdWayne, NJ 07470

Built 1962

Last Sale Price
$274,900
Last Sale Date
Oct 14, 1998

Property Information

Block2519
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,802
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$105,800
48%
Improvement Value:$114,300
52%
Total Assessment$220,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,087+4.0%
2024$12,585+1.2%
2023$12,431+0.4%
2022$12,376+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$274,900

To:

Sq Ft1,802DeedBook 157, Page 208

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook E 118, Page 505

Property Built

Built

Year Built: 1962