Skip to content

15 Tilghman DrWayne, NJ 07470

Built 1962

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Apr 17, 1995

Property Information

Block2501
Lot21
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,826
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$144,400
50%
Improvement Value:$144,500
50%
Total Assessment$288,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,178+4.0%
2024$16,519+1.2%
2023$16,317+0.4%
2022$16,245+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$270,000

To:

Sq Ft1,826DeedBook 139, Page 115

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook U 118, Page 119

Property Built

Built

Year Built: 1962