Skip to content

43 Garfield RdWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Sep 26, 2008

Property Information

Block2526
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,843
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$107,600
58%
Improvement Value:$77,400
42%
Total Assessment$185,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,000+4.0%
2024$10,578+1.6%
2023$10,409+0.4%
2022$10,363+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

To:

Sq Ft1,843DeedBook 1675, Page 135

Property Built

Built

Year Built: 1960