Skip to content

40 Canton RdWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Nov 17, 2015

Property Information

Block2526
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,678
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,200
58%
Improvement Value:$77,800
42%
Total Assessment$184,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,941+4.0%
2024$10,521+1.2%
2023$10,392+0.4%
2022$10,346+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

To:

Sq Ft1,678DeedBook 2741, Page 200

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 511, Page 104

Property Built

Built

Year Built: 1960