Skip to content

13 Haddon RdWayne, NJ 07470

Built 1957

Last Sale Price
$366,000
Last Sale Date
Sep 5, 2014

Property Information

Block2516
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,729
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,600
61%
Improvement Value:$68,100
39%
Total Assessment$174,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,388+4.0%
2024$9,989+1.2%
2023$9,867+0.4%
2022$9,823+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$366,000

To:

Sq Ft1,729DeedBook 2528, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1957