Skip to content

29 Fairmount RdWayne, NJ 07470

Built 1964

Last Sale Price
$740,000
Last Sale Date
Oct 11, 2022

Property Information

Block2528
Lot25
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,344
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$106,600
45%
Improvement Value:$127,700
55%
Total Assessment$234,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,931+4.0%
2024$13,397+1.2%
2023$13,233+0.4%
2022$13,175+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$740,000

To:

Sq Ft2,344DeedBook 4429, Page 1

Property Sale

Sale
$649,900
DeedBook 1072, Page 89

Property Built

Built

Year Built: 1964