Skip to content

36 Adelphia RdWayne, NJ 07470

Built 1964

Last Sale Price
$549,900
Last Sale Date
Dec 26, 2023

Property Information

Block2528
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,100
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$105,800
58%
Improvement Value:$76,600
42%
Total Assessment$182,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,846+4.0%
2024$10,430+1.2%
2023$10,302+0.4%
2022$10,256+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$549,900

To:

Sq Ft1,100DeedBook 4646, Page 7

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 2200, Page 71

Property Sale

Sale
$217,000
DeedBook Z 137, Page 315

Property Sale

Sale
$202,500
DeedBook T 132, Page 239

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook G 127, Page 90

Property Built

Built

Year Built: 1964