Skip to content

1329 Hamburg TpkeWayne, NJ 07470

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$5,018,204
Last Sale Date
Dec 19, 2022

Property Information

Block2604
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
DescriptionLIGHTBRIDGE
Dwellings2
ZoningB
Sq Footage2,767
Acreage1.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$205,000
17%
Improvement Value:$978,200
83%
Total Assessment$1,183,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$70,353+4.0%
2024$67,655+1.2%
2023$66,827+0.4%
2022$66,531+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$5,018,204

To:

Sq Ft2,767DeedBook 4456, Page 290

Property Sale

Sale
$755,000

From:

To:

Sq Ft2,767DeedBook 3151, Page 12Recorded9/26/2017

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook K 164, Page 212

Property Built

Built

Year Built: 1900