Skip to content

49 Mountain Ridge DrWayne, NJ 07470

Built 1950

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Feb 28, 2022

Property Information

Block2605
Lot41
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,478
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$103,800
53%
Improvement Value:$92,100
47%
Total Assessment$195,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,648+4.0%
2024$11,202+1.2%
2023$11,064+0.4%
2022$11,015+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

To:

Sq Ft1,478DeedBook 4267, Page 169

Property Built

Built

Year Built: 1950