Skip to content

85 Old Homestead RdWayne, NJ 07470

Built 1999

Last Sale Price
$587,465
Last Sale Date
Aug 27, 2009

Property Information

Block2605
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,616
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$104,600
32%
Improvement Value:$222,300
68%
Total Assessment$326,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,437+4.0%
2024$18,692+1.2%
2023$18,463+0.4%
2022$18,382+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$587,465

To:

Sq Ft2,616DeedBook 1818, Page 47

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook P 157, Page 258