Skip to content

1475 Alps RdWayne, NJ 07470

Built 2013

Last Sale Date
Oct 12, 2017

Property Information

Block2605
Lot55
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,955
Acreage1.94

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,300
31%
Improvement Value:$281,600
69%
Total Assessment$410,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,432+4.0%
2024$23,495-2.3%
2023$24,055+0.4%
2022$23,948+2.0%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2013

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 1567, Page 117