Skip to content

16 Dalewood RdWayne, NJ 07470

Built 1950

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Oct 8, 2025

Property Information

Block2609
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionOLD STYLE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,589
Acreage0.57

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$97,600
57%
Improvement Value:$74,600
43%
Total Assessment$172,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,239+4.0%
2024$9,846+1.2%
2023$9,726+0.4%
2022$9,683+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$585,000

To:

Sq Ft1,589DeedBook 4982, Page 171

Property Sale

Sale
$150,000

To:

DeedBook C 133, Page 289

Property Built

Built

Year Built: 1950