Skip to content

34 Garfield RdWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Jul 5, 2007

Property Information

Block2523
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,580
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$105,800
54%
Improvement Value:$89,900
46%
Total Assessment$195,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,636+4.0%
2024$11,190+1.2%
2023$11,053+0.4%
2022$11,004+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$535,000

To:

Sq Ft1,580DeedBook 1463, Page 236

Property Built

Built

Year Built: 1960