Skip to content

52 Smith LaneWayne, NJ 07470

Built 1950

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Oct 28, 2022

Property Information

Block2610
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,372
Acreage1.92

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$124,300
62%
Improvement Value:$75,200
38%
Total Assessment$199,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,862+4.0%
2024$11,407+7.0%
2023$10,663+0.4%
2022$10,616+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$570,000

To:

Sq Ft1,372DeedBook 4428, Page 245

Property Sale

Sale
$405,000
Sq Ft1,372DeedBook 4260, Page 26Recorded3/8/2022

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,372DeedBook 2420, Page 245Recorded1/15/2014

Property Built

Built

Year Built: 1950