Skip to content

50 Colfax RdWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Oct 31, 2023

Property Information

Block3610
Lot19
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,800
58%
Improvement Value:$60,200
42%
Total Assessment$145,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,622+4.0%
2024$8,291+1.2%
2023$8,190+0.4%
2022$8,153+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000

To:

Sq Ft1,344DeedBook 4620, Page 130

Property Sale

Sale
$135,217
Sq Ft1,344DeedBook 4373, Page 212Recorded8/17/2022

Property Sale

Sale
$285,300
Sq Ft1,344DeedBook 3700, Page 170Recorded11/26/2019

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook B 163, Page 31

Property Built

Built

Year Built: 1960