Skip to content

31 Smith LaneWayne, NJ 07470

Built 2015

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 6, 2013

Property Information

Block2610
Lot19
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,601
Acreage1.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$118,900
28%
Improvement Value:$299,300
72%
Total Assessment$418,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,866+4.0%
2024$23,913-11.4%
2023$26,975+0.4%
2022$26,855+2.0%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

SaleMulti
$350,000
DeedBook 2056, Page 194