Skip to content

38 Divan WayWayne, NJ 07470

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 2, 2009

Property Information

Block3307
Lot23
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,521
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$126,700
38%
Improvement Value:$209,100
62%
Total Assessment$335,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,967+4.0%
2024$19,201+1.2%
2023$18,966+0.4%
2022$18,882+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$505,000
DeedBook 389, Page 1

Property Sale

Sale
$374,000
DeedBook E 122, Page 228

Property Built

Built

Year Built: 1975