Skip to content

9 Smith LaneWayne, NJ 07470

Built 1968

Last Sale Price
$799,100
Last Sale Date
Dec 20, 2022

Property Information

Block2610
Lot26
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,397
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$147,800
48%
Improvement Value:$161,100
52%
Total Assessment$308,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,367+4.0%
2024$17,663+4.9%
2023$16,831+0.4%
2022$16,757+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$799,100

To:

Sq Ft2,397DeedBook 4461, Page 119

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook Y 142, Page 80

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook E 135, Page 357

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook L 124, Page 395

Property Built

Built

Year Built: 1968