Skip to content

30 Whipple RdWayne, NJ 07470

Built 1969

Last Sale Price
$715,000
Last Sale Date
Mar 30, 2023

Property Information

Block2328
Lot47
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,384
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$144,500
52%
Improvement Value:$134,600
48%
Total Assessment$279,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,595+4.0%
2024$15,959+19.1%
2023$13,403+0.4%
2022$13,343+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$715,000

To:

Sq Ft2,384DeedBook 4504, Page 281

Property Sale

Sale
$386,250
DeedBook 329, Page 182

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook Y 130, Page 437

Property Built

Built

Year Built: 1969