Skip to content

28b Atherton CtWayne, NJ 07470

Built 1968

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
May 19, 2022

Property Information

Block2700
Lot2
QualifierC0106
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
Description2FLR,1BDRM,UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage900
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,500
55%
Improvement Value:$36,400
45%
Total Assessment$80,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,810+4.0%
2024$4,626+1.2%
2023$4,569+0.4%
2022$4,549+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

To:

Sq Ft900DeedBook 4320, Page 289

Property Sale

Sale
$192,000

From:

To:

Sq Ft900DeedBook 3314, Page 245Recorded5/23/2018

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft900DeedBook 2972, Page 102Recorded1/6/2017

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook X 137, Page 495

Property Built

Built

Year Built: 1968