Skip to content

24 Atwood PlaceWayne, NJ 07470

Built 1961

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Jun 24, 2003

Property Information

Block2708
Lot24
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,386
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$131,000
55%
Improvement Value:$108,800
45%
Total Assessment$239,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,009+4.1%
2024$13,462+1.3%
2023$13,294+0.5%
2022$13,234+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

To:

Sq Ft2,386DeedBook 633, Page 116

Property Built

Built

Year Built: 1961