Skip to content

68 Atwood PlaceWayne, NJ 07470

Built 1961

Last Sale Price
$727,777
Last Sale Date
Jun 9, 2021

Property Information

Block2711
Lot25
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,207
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$131,000
49%
Improvement Value:$137,400
51%
Total Assessment$268,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,959+4.0%
2024$15,347+1.2%
2023$15,159+0.4%
2022$15,092+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$727,777

To:

Sq Ft2,207DeedBook 4070, Page 229

Property Sale

Sale
$417,500
DeedBook 2102, Page 56

Property Built

Built

Year Built: 1961