Skip to content

23 Garvey RdWayne, NJ 07470

Built 1959

Last Sale Price
$217,000
Last Sale Date
Oct 21, 1992

Property Information

Block2711
Lot31
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,839
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$133,500
54%
Improvement Value:$113,700
46%
Total Assessment$247,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,699+4.0%
2024$14,135+1.2%
2023$13,962+0.4%
2022$13,900+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$217,000

To:

Sq Ft1,839DeedBook 132, Page 169

Property Built

Built

Year Built: 1959